Prekast

Prekastın Kullanım Alanları ve Özellikleri

Klasik çimento uygulamalara göre dayanıklılık, düşük maliyet, uygulama kolaylığı, tasarım esnekliği ve daha da pek çok konuda avantaj sunan GRC beton veya sektörde yaygın bilinen ismiyle prekast cephe elemanları, hafif bir kaplama malzemesi olmasına karşın beklentilerin de ötesinde yüksek dayanıma sahip bir malzemedir. Çimentonun agrega ve cam elyafı başta olmak üzere çeşitli kimyasallarla karıştırılmasıyla elde edilen prekast beton kolay şekil verme imkânı sağlayan kalıplama makinalarıyla üretilir. Üç boyutlu formda üretim yapılmasını sağlayan bu kalıplama cihazlarının teknolojisi sürekli geliştirildiğinden, günümüzde GRC beton uygulamalarda sınırsız tasarım seçeneği sunulmaktadır. İnşaat sektöründe betonarme yapıların dış cephe kaplamalarında kullanılan bu hafif ancak yüksek mukavemete sahip malzeme, servis yükünün kritik seviyeye ulaştığı projelerde mühendisler için deyim yerindeyse cankurtaran simididir.

Servis yükünü kritik düzeyde arttırmayan, hafifliğiyle avantaj sağlayan GRC beton uygulamalar iklim şartlarına karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kum fırtınaları yüzünden yapıların dış yüzeyindeki beton yüzeylerin yüksek seviyeli korozyona maruz kaldığı Orta Doğu ülkelerinde bilhassa dış cephelerde GRC beton kaplamalar kullanılır. Bu kaplamaların yüzeyi sert esen rüzgârla taşınan kum taneciklerinden asgari düzeyde etkilenir, mikro ölçekteki korozyon sebebiyle yapının dışında klasik çimentodaki hızlı yıpranma görülmez. Mekanik aşındırıcı etkilerin yanı sıra ani sıcaklık değişimlerine de dayanıklıdır ve bu özelliğiyle Kanada gibi soğuk iklim şartlarıyla meşhur bir ülkede en çok tercih edilen dış cephe kaplama malzemesi haline gelmiştir.

Rutubet ve güneş ışınlarına karşı dayanıklılık konusunda da beklentileri boşa çıkartmayan bu avantajlı yapı elemanı beton harici katkı maddelerinin üretime dâhil edilmesi suretiyle kolayca renklendirilebilir, kısaca istenen her renkte üretim yapılabilir. Bu tip renklendirme uygulamaları olmadan doğrudan montajlanan GRC beton formlarındaysa sonradan birçok farklı bazdaki boyayla sonradan renklendirme yapılma imkânı mevcuttur. Form ve malzeme çeşitliliği anlamında eski usul çimento uygulamalarının sunduğunun kat ve kat fazlasını sunan prekast beton elemanlar hafif olduğundan söve, payanda, güneş kırıcı ve kafes gibi dış cephe uygulamalarında kullanılabilir. Ayrıca hafifliği sayesinde alışveriş merkezi benzeri mekânlarda düzenlenen etkinlikler için dekoratif elemanların üretiminde de GRC malzemeden faydalanılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir