Uzun Ömürlü Yapısıyla Prekast

Kalıplamayla üretim imkânı sunduğu için tasarımda geniş içerik sunan prekast iç dış mekân fark etmeksizin modern inşaat sektörünün her projede kullandığı, üstün özellikleriyle mimarlardan mühendislere herkesin ilk tercihi haline gelmiş bir yapı elemanıdır. Mimarların tasarım konusunda sınırsız alternatife sahip olmasına olanak sağlayan bu yeni nesil çimento türevi malzeme işlevselliğiyle mühendislerin de favorisidir. Tarihi yapıların restorasyonundan dış cephe kaplamalarına, park ve bahçelerdeki dış mekân süslemelerinden kapı söveleri ve kolonlara, payandalardan alışveriş merkezlerinde kullanılan iç dış süslemelere kadar prekast kullanım sahası tek cümleye sığmayacak kadar geniş bir yapı elemanıdır. Bu özelliklerinin öne çıkanıysa dayanıklılığı ve bu denli yüksek mukavemete sahip olmasına karşın son derece hafif yapılı olmasıdır.

Servis yükünü sorun olmanın ötesine iten prekast uygulamalar sayesinde klasik çimento türevi uygulamalarda olduğu gibi yapı için kritik olan servis yüküyle ilgili endişeye gerek kalmaz. Bu kadar hafif olması üretim aşamasında kolaylık sunarken maliyeti asgari seviyeye indirir ki, taşınma ve uygulama konusunda da avantaj sağlayan bu hafif yapı sayesinde nakliyat ve montajlama gibi maliyetler de aşağı çekilir. Hafif yapısından beklenmeyecek kadar yüksek dayanıma sahip prekast yüzeyler iklim şartlarından etkilenmeden onlarca yıl kullanılabileceğinden, havuz süslemelerinden taş zemin döşeme uygulamalarına kadar park ve bahçelerdeki her tip mimari projede tercih edilir. Dış cephe kaplamalarındaysa söz konusu dayanıklılık olduğunda benzeri bulunmadığı için çoğu mühendis için yegâne tercihtir.

Kanada gibi kuzey ikliminin en sert geçtiği ülkelerden birinde onlarca yıldır kullanılan ve beklentileri de fazlasıyla karşılayan prekast bu denli zor iklim şartlarına karşın dayanıklılığıyla uzun ömürlü, sorunsuz kullanım sağlar. Sert esen rüzgârın taşıdığı kum tanecikleri sebebiyle yapıların dış cephesinde hızlı bir korozyonun söz konusu olduğu ekvator iklimlerinde ve hatta çöl kıyısındaki şehirlerde dahi yapıların dış cephesinde prekast uygulamak en akıllıca seçimdir. Dayanıklılığıyla en sert iklim şartlarında bile beklentileri fazlasıyla karşılayan bu yeni nesil çimento türevi malzeme sayesinde bakım için yüklü bütçeler ayrılmasına gerek kalmaz. Hafif olması üretim ve uygulama maliyetini düşürürken uzun vadede bakım görmeden

, onlarca yıl kullanıma sahip olması bu avantajı daha da arttırır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir