Cephe Kaplamalarında Tasarım

Dünyanın dört bir yanında dış cephe kaplaması için yegâne tercih haline gelen prekastın sunduğu avantajlar sadece uygulamayla alakalı değildir. Henüz tasarım aşamasından başlayarak esneklik sunan ve böylelikle akla gelen her tip mimari projenin basit bir şekilde hayata geçirilmesini sağlayan bu yapı elemanı pek çok kullanım avantajına sahiptir. Bu avantajların başındaysa çok boyutlu üretim yapılabilmesi, böylelikle boyutlara bağlı kalmadan kâğıt üzerinde veya dijital ortamda tasarlanan mimari projenin hiçbir görsel kayıp olmadan uygulanabilmesi gelir. 70’lerin ortalarında küresel boyutta inşaat sektörünün lokomotif ülkesi olan ABD’de tamamen ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkan ve 80’lerle birlikte daha da geliştirilen prekast uygulamalar, mukavemet ve hafiflik gibi konular yüzünden tercih edildiği gibi tasarım esnekliği sunmasından ötürü de bugün dış cephe kaplamalarında küresel boyutta bir numaralı tercih olmuştur.

Üretim sürecinin nasıl kontrol edildiği otomatikman elde edilen nihai sonucu etkilediğinden bu tasarım konusunda sınırsız varyasyon vaat eden yapı elemanının, muhakkak tamamı önceden belirlenen uluslararası akreditasyon süreçlerini karşılayan firmalarca yapılması gerekir. Uluslararası standartların tamamını karşılayacak itinayla üretim yapılmaması neticesinde çok boyutlu kalıplama teknolojisinden istifade edilerek yapılan üretim, uygulama sonrasında yaşanan problemler yüzünden bir dezavantaja dönüşür. Bu sebeple bazı durumunda yaşanan problemlerden dış cephe kaplamalarında tercih edilen tasarım sorumlu tutulsa da aslında temel problem; üretimin olması gereken kalitede yapılmaması yani malzemenin niteliğiyle alakalıdır.

Prekastın sağladığı tasarım esnekliği avantajıyla mimari projelerin çok daha zengin görseller sunacak kimliğe sahip olur ve bunun için astronomik harcamalar yapılmasına gerek olmaz. Düşük maliyet, bu yeni nesil yapı elemanının küresel boyutta herkesin favorisi olmasının en önemli etkenlerinden biri ve belki de ilkidir. Üç boyutlu ve oldukça fazla detay içeren tasarımların bile düşük maliyetle seri üretimine olanak sağlayan prekast ayrıca hafif bir malzeme olduğunda nakliyat ve montajlama maliyetlerinden dramatik oranda tasarruf sağlamaktadır. Rölyef, payanda, dış cephe kafesleri ve güneş kırıcı, kolon, plaster gibi uygulamalarda klasik çimento kullanımının getirdiği sınırlamalara bağlı kalmadan prekast sayesinde istenen tüm tasarımlar birebir uygulanabilir ve bunun için yüklü harcamalar yapmaya da gerek kalmaz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir