İnşaat Sektöründe Prekast Kullanımı

İnşaat sektöründe çok geniş bir kullanıma sahip olan prekastın, günümüzde elektrik uygulamalar ve hareketli parçalar dışında her yerde kullanılması mümkündür. Kalıplama teknolojisindeki gelişim sayesinde tasarım açısından geniş bir yelpaze sunan prekast ürünler, tasarımcılara özgürlük tanır ve geliştirilen tasarımlar kolayca seri üretime geliştirilebilir. Uzun ömürlü olması ise inşaat sektöründe en çok aranan özelliği karşılayan bu yeni nesil yapı elemanının işyerlerindeki iç mekân tasarımlarından yapıların dış cephelerine kadar mimarların favori yapı malzemelerinden biri olmasını sağlamıştır. Bilinenin aksine dış mekân uygulamalarında da sıkça kullanılır; park ve bahçelerde bank, zemin kaplaması, süs havuzu heykelleri gibi farklı alanlarda kullanılır. Esasen prekast malzemenin inşaat sektöründeki kullanımını tek cümleyle özetlemek oldukça güçtür çünkü bu yeni yüzyılın yapı elemanı tasarım konusunda sınırları ortadan kaldırır.

Malzemenin statik olarak daha işlevsel ve yüksek mukavemetli hale gelmesini sağlayan cam elyafı inşaat sektöründeki kullanım maliyetlerini düşürdüğünden ve uygulama yelpazesini bir hayli genişlettiğinden, prekastın ülkemizdeki kullanımı özellikle son on sene içinde yükseliş trendi yakalamıştır. Sarkma yahut esneme gibi problemleri ortadan kaldıran bu yeni nesil inşaat elemanıyla çelik konstrüksiyonlarla birlikte yapının ana betonuna uygulama yapılabilir. Ayrıca prekast için uygulama yüzeyinin su veya nemle temas kurması da herhangi bir sorun teşkil etmediğinden, inşaatın iç mekân düzenlemelerinden dış cephe kaplamasına dek malzemenin sunduğu tüm imkânlardan faydalanabilir.

Alışveriş merkezleri ve otellerdeki görsel algıyı pozitif yönde geliştiren tüm dekoratif düzenlemelerin imalat maliyetini düşüren prekast ile heykellerde iç mekân süslemelerine kadar hayâl edilen her şeyin yapılması mümkündür. Güvenlik kulübeleri, banka ATM’leri, otobüs ve dolmuş durakları gibi dış mekâna dair daha da birçok alanda kullanım imkânına sahip olan bu yüksek mukavemetli malzeme hava koşulları her ne olursa olsun dayanıklılığını ve görünümünü korur. Taş görünümüyle taklit konusunda da ekonomik çözümler sunan prekast dış ve iç mekânda taş yol yapımından duvar kaplamalarına dek istenen her şekilde kullanılabilir ve hafif olduğundan çok daha kolay pratik çalışma fırsatı sağlar. Dış cephe kaplamalarına ek olarak prekastın kapı sövesi, kolon ve plaster, rölyef ve güneş kırıcı gibi daha da pek çok kullanım alanı bulunmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir