Prekast Cephe Uygulamaları

Prekast cephe uygulamaları geçtiğimiz yirmi yıl içinde büyük bir gelişim göstererek inşaat firmalarına çok daha düşük maliyetli projelere imza atma, mühendislere daha dayanıklı ve güvenilir uygulamalar yapma ve mimarlara ise fiziksel engelleri düşünmeden özgürce tasarım yapma imkânı sunmuştur. Kalıplama teknolojisindeki hızlı gelişimle çok boyutlu üretimin daha hızlı ve ekonomik bir formda yapılabilmesi, işin en başı olan tasarım aşamasındaki tüm engelleri kaldırmış ve dijital ortamda yapılan tasarımların birebir olarak yapıda kullanılabilmesini sağlamıştır. Bu yeni nesil çimento türevi yapı elemanının cephe uygulamalarında sağladığı avantajlarıysa birkaç cümleyle basitçe özetlemek oldukça güç…

Klasik çimento uygulamalarla hangi açıdan kıyaslanırsa kıyaslansın her zaman için daha avantajlı bir alternatif olan prekast, bu özelliğiyle işi gerçekten bilen inşaat firmaları için en akıllıca seçimdir. Mantık çerçevesinde değerlendirildiğinde maliyetten mukavemete, tasarım çeşitliliğinden uzun ömürlü kullanıma kadar bu yeni nesil yapı elemanından daha fazla konuda avantaj sağlayacak ve aynı maliyetleri sunacak alternatif bulunmamaktadır. Güneş kırıcı ve payandalı mimari tasarımların göz açıp kapayıncaya dek kısa sürede tamamlanmasını sağlayan prekast kullanımı söz konusu restorasyon çalışmalarındaki rölyef ve plaster uygulamaları olduğunda da açık ara en rasyonel seçenektir. Otel tasarımlarından alışveriş merkezlerinin dış mekân süslemelerine dek istenen her alanda kullanım imkânına sahip olan prekastın özellikle dış cephe kaplamalarında tercih edilmesi ise düşük maliyet, hızlı nakliyat ve uygulama, yüksek mukavemet, hafiflik ve senelere meydan okuyan direnç gibi birçok unsurla alâkalıdır.

Cephe uygulamalarında yapının prekast malzeme sayesinde servis yükü önemsenmemesi mümkün olmayacak seviyede aşağı çekilebilir ve böylelikle mühendisliğin konusu olan teknik güçlüklerin kolaylıkla üstesinden gelinebilir. Üretim aşamasında prekast elemanların oldukça geniş bir yelpazeden seçilebilecek her renkte boyanması mümkün olduğu gibi, tercihlere bağlı olarak ilerleyen süreçlerde farklı yapıdaki boyalarla renklendirme de mümkündür. Hafifliğiyle üretimde olduğu gibi nakliyatta da avantaj sunmakta, söz konusu montajlama olduğunda işgücünden tasarruf sağlayarak bu konuda da hem hızlı hem de ekonomik çözümler vaat etmektedir. Dış cephe uygulamalarında prekast kullanımına dair daha detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçmeniz yeterli.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir