Prekastla Tarihi Yapıların Dekorasyonu

Tarihi yapıların restorasyonunu aslına uygun, yapının çevresel mimari unsurlarla tezat oluşturmayacak şekilde yapılması için en cazip seçenek olan prekast ayrıca otellerden restoranlara kadar pek çok büyük ölçekli projede de kullanılabilir. Klasik mimari unsurlarla estetik anlamda daha göze çarpan tasarımlara imza atmak isteyen mimarların projelerini düşük maliyetle ve kısa sürede hayata geçirmesini sağlayan prekast malzeme, tarihi yapıların restoranı içinse çoğu zaman tek seçenektir. Taş dokusunun birebir taklit edilmesi gereken ancak yapının fiziksel özellikleri sebebiyle servis yüküne dikkat edilmesi gereken uygulamalarda hafif yapısıyla kolaylık sunar. El oyması yapısal unsurlardan tarihi taş binalara kadar her mekânda, görsele anlamda orijinalinden ayrımı mümkün olmayacak restorasyon çalışmaları yapılmasını sağlar.

Silisin yerine cam elyafı kullanımının geliştirilmesiyle eşzamanlı olarak kullanım özellikleri değişen, bu sayede üretimin daha yüksek mukavemetli ürünler elde edilecek şekilde yapılmasına izin veren prekast son on sene içinde tarihi yapıların dış ve iç mekân restorasyonunda en çok kullanılan yapı elemanı haline gelmiştir. Dış mekândaki süslemelerden yapının bütünselliğinin korunmasını sağlayan kapı sövesi, güneş kırıcı ve payanda gibi estetik unsurların restorasyonuna dek bu üstün özelliklere sahip yapı elemanından faydalanılabilir. Tek başına kullanımıyla mimari açıdan büyük imkânlar sunmasının ötesinde farklı yapı elemanlarıyla bir arada kullanımı da söz konusu olduğundan, restorasyon sürecindeki kapsamlı ihtiyaçları dahi kolayca karşılayabilir.

 

Servis yükünün sorun olduğu, restorasyon sürecinde kullanılan malzemenin dayanıklılığı kadar ağırlığının da önemsenmesi gereken işlemlerde prekast kullanımı çoğu zaman alternatif olmaktan çıkar. Üst düzey bir dayanıma sahip olmasına karşın klasik yapı elemanlarıyla muhafaza edilemeyecek kadar hafif olması ve ayrıca çoğu uygulamada duvar yapma gereksinimini ortadan kaldırması, prekastın kullanımını daha da avantajlı hale getirir. Yeni tasarımlarda klasik mimari çizgileri yansıtmak isteyen mimarların projeleri için biçilmiş kaftan olan bu malzeme, proje büyüklüğü fark etmeden restoran süreçlerinde de iç dış mekân ayrımı olmadan kullanılabilir. Tasarım çeşitliliği konusunda, üç boyutlu kalıplama teknolojisiyle üretim yapılması sayesinde hiçbir problemle karşılaşılmaz ve restorasyonunun orijinale birebir sadık kalınarak yapılmasını sağlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir